Parkinson w sieci

Dieta w chorobie Parkinsona

Link do tłumaczonego poradnika

2023-03-08 Prof. Mirosław Ząbek Terapia genowa mózgu w leczeniu ch. Parkinsona

Prof. Mirosław Ząbek Terapia genowa mózgu

2023-03-07 MRG FUS(FOCUSED ULTRASOUND SURGERY) W TERAPII DRŻENIA SAMOISTNEGO I CHOROBY PARKINSONA

https://parkinson.medicover.pl/?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=gdn&gclid=EAIaIQobChMIjr2p4YbJ_QIVC0GRBR1Sog8vEAEYASAAEgLQGvD_BwE

2023-03-06 Prof. Mirosław Ząbek Terapia genowa mózgu

Prof. Mirosław Ząbek Terapia genowa mózgu

2023-03-02

Kompleksowa opieka nad pacjentem z chorobą Parkinsona

…W trakcie Priorytetów w Ochronie Zdrowia 2023 eksperci rozmawiali na temat konieczności wprowadzenia koordynowanej opieki nad pacjentami z chorobą Parkinsona. Założenia pilotażu są już opracowane. Z deklaracji resortu zdrowia wynika, że może być on wdrożony już jesienią, na początek w trzech województwach.

Parkinson to duże wyzwanie dla systemu ochrony, ponieważ rośnie epidemiologia tej choroby. To jedna z najczęstszych przewlekłych chorób neurodegeneracyjnych ośrodkowego układu nerwowego – stanowi około 80 proc. wszystkich zespołów parkinsonowskich. Prawdopodobieństwo zachorowania wzrasta z wiekiem. Objawy pojawiają się najczęściej około 60. roku życia, ale zdarza się, że początki choroby diagnozuje się w wieku 40–50 lat. Obecnie 1–2 proc. populacji powyżej 65. roku życia cierpi na chorobę Parkinsona….

https://www.termedia.pl/neurologia/Kompleksowa-opieka-nad-pacjentem-z-choroba-Parkinsona-pilotaz-juz-jesienia-,50196.html

2023-03-01

Stowarzyszenie Fizjoterapeutów Choroby Parkinsona

https://www.facebook.com/profile.php?id=100064549851927

Stowarzyszenie Fizjoterapeutów Choroby Parkinsona

webinarium

https://www.facebook.com/Fizjopozytywni/videos/881816536205750

2023-02-23

Prof. Sławek o kryteriach rozpoznawania choroby Parkinsona

Autor: Monika Stelmach

Data: 21.12.2022

Źródło: II Konferencja Neurologia w Praktyce Klinicznej

Choroba Parkinsona jest trudna w diagnozowaniu, o dużym ryzyku błędu. Prof. dr hab. n. med. Jarosław Sławek z oddziału Neurologicznego i Udarowego Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku, GUMed, omawia kryteria kliniczne rozpoznawania choroby Parkinsona i parkinsonizmu atypowego ze szczególnym uwzględnieniem badań obrazowych.

Prof. Jarosław Sławek w wykładzie odpowiada m.in. na pytanie, czy rozpoznanie choroby Parkinsona wymaga neuroobrazowania oraz na czym oparte są kryteria rozpoznawania tej choroby. – Musimy pamiętać, że parkinsonizm to zespół objawów, które są charakterystyczne nie tylko dla tej jednostki chorobowej – zaznacza.

Ekspert przypomina, że mamy parkonsonizmy pierwotne i wtórne. Wtórne są wynikiem guza mózgu, zmian naczyniowych czy też podawania leków – głównie neuroleptyków. Pierwotne zaś to choroba Parkinsona oraz parkinsonizmy atypowe. Analizy prowadzone w Walii pokazały, że lekarze rodzinni w 402 przypadkach choroby Parkinsona prawidłową diagnozę postawili tylko u 53 proc. pacjentów. Najczęstsze błędne rozpoznanie dotyczyło drżenia samoistnego, choroby Alzheimera i parkinsonizmu naczyniowego. Kiedy zmiany ewaluują, z czasem dochodzi do zmiany diagnozy u 10–30 proc. chorych źle zdiagnozowanych.

Prof. Sławek omawia kolejne wytyczne towarzystw naukowych oraz zmiany, jakie w nich wprowadzono. Wskazuje też najważniejsze zapisy oraz doświadczenia z praktyki klinicznej, które pozwalają na postawienie prawidłowej diagnoz

Wykład do obejrzenia poniżej.

2021-11-15

Zaburzenia chodu w chorobie Parkinsona

na podstawie Instytut Zdrowia dr Boczarska-Jedynak Jedynak. https://instytutboczarska.pl/parkinson-o-chorobie/

Chód w chorobie Parkinsona jest znacznie zaburzony – drobne kroczki, trudności z odklejeniem stóp od podłogi, problemy z zawracaniem…Wszystko dlatego, że szlaki nerwowe w mózgu odpowiedzialne za automatyczne chodzenie są uszkodzone przez chorobę. Ale istnieją w mózgu – szlaki nerwowe zawiązujące tzw. chodzenie przez przeszkody, które są zdrowe i które można wykorzystać stosując odpowiednie triki. Pacjentowi z zaawansowaną chorobą Parkinsona można nakleić na podłodze zwykłe taśmy budowlane i poprosić aby chodząc starał się na nie nie nastąpić. Pacjent uruchamia wówczas ten alternatywny szlak nerwowy i jego chód staje się szybszy i sprawniejszy. Na filmie widzicie pacjentkę z ch. Parkinsona, która nie zażyła leków (celowo) i u której zaburzenia chodu są bardzo wyraźne, ale zdecydowanie lepiej chodzi z zastosowaniem triku z taśmami. Ale to nie koniec…Czy wiecie, że wystarczy samo wyobrażenie przeszkód leżących na ziemi i zobaczenie ich „oczami wyobraźni” – wówczas efekt poprawy chodu jest taki sam. Nasz mózg jest fascynujący, czyż nie?

https://fb.watch/9i4cuJFHYs/

2020-08-24

Jak naprawić swój organizm bez leków,
stosując odkrycia medycyny ortomolekularnej.

Nowe spojrzenia na leczenie

Terapie ortomolekularne w przewlekłych chorobach, miedzy innymi w chorobie Alzheimera, Parkinsona, stwardnieniu rozsianym, boreliozie, w tym boreliozie neurologicznej oraz chorobach nowotworowych.

Terapia polega na skutecznym odwróceniu lub przynajmniej znacznym spowolnieniu
zarówno rozwoju chorób przewlekłych jak i procesu starzenia się organizmu.

Opis terapii i zapisy : http://ortmedis.eu/choroba-parkinsona/

2020-08-23

LOKOMAT

Lokomat firmy HOCOMA jest najnowszej generacji zautomatyzowaną ortezą służącą do oceny i nauki chodu. Pozwala na najbardziej fizjologiczne odtworzenie cyklu chodu z wykorzystaniem ciągłego feedbacku (informacji zwrotnej). Umożliwia doskonalenie poszczególnych faz chodu Pacjenta poprzez indywidualne dostosowanie planu terapii. https://elderis.pl/oferta/lokomat-reedukacja-chodu-polanica/https://youtu.be/kaVIiAR5s7c

– Dieta w chorobie Parkinsona

Trening regeneracyjny w chorobie Parkinsona

Witam na profilu facebooka https://www.facebook.com/TreningRegeneracyjnyWChorobieParkinsona Można zobaczyć , webinar Trening regeneracyjny w chorobie Parkinsona lub pod linkiem: https://youtu.be/bdzJ7IdcoLU Zapraszamy serdecznie!

16 maja 2020

Polsce już zastosowano terapie genową w leczeniu choroby Parkinsona

21 kwietnia 2020

BBC nadaje film Wyleczyć Parkinsona: cudowna terapia?
https://www.bbcpolska.com/video/?v=780635&jwsource=cl

https://www.bbcpolska.com/video/?v=780635&jwsource=cl&fbclid=IwAR05gnO14Gqn0WM63QLwVqg95SqAgMRud-UOL_7m0WFagkKG69gvmOBx67Q