Terapia wysoką dawką tiaminy (B1) w chorobie Parkinsona:

na podstawie https://b1parkinsons.org/ [Sergio Pièche]

Choroba Parkinsona została już określona jako pandemia. Według Światowej Organizacji Zdrowia w 2019 roku na całym świecie na chorobę Parkinsona cierpiało 8,5 miliona osób i do 2040 wzrośnie 2 krotnie. Wraz z procesem starzenia się ludności, choroba Parkinsona szybko się rozprzestrzenia, mężczyźni są 1,5 raza bardziej narażeni niż kobiety.

Choroba Parkinsona polega na utracie kontroli nad ciałem. Dochodzi do utraty komórek produkujących dopaminę w części mózgu (substantia nigra) . To prowadzi do utraty kontroli nad ruchem i występowania szeregu objawów ruchowych, takich jak drżenie, powolne poruszanie się, sztywność mięśni, utrata równowagi i wiele innych objawów, takich jak zmęczenie, utrata węchu, problemy ze snem, trudności w połykaniu i trakcie pokarmowym, problemy z komunikacją i mową, upośledzenie zdolności poznawczych, i wiele innych.

Niestety, nie ma jeszcze lekarstwa na chorobę Parkinsona. Choroba ta jest skazana na postęp, prowadząc do wysokiego stopnia niepełnosprawności, co wiąże się z pogarszaniem się jakości życia, co stanowi ciężkie obciążenie zarówno dla opiekunów, pod względem fizycznym, jak i emocjonalnym.

A co z ulgą w objawach? Nauka w tym zakresie szybko postępuje w kwestii złagodzenia objawów. Obecnie dostępna jest szeroka gama leków złagadzających objawy. Liczba badań nad chorobą Parkinsona znacząco wzrosła w ostatnich kilku dziesięcioleciach. W 2022 roku przeprowadzono ponad 11 000 badań naukowych dotyczących choroby Parkinsona. Czym jest terapia wysokimi dawkami tiaminy? To terapia, która przynosi nową nadzieję, potencjał interwencji w naturalną historię tej choroby i zmiany jej przebiegu.

Hipoteza leczenia witaminą B1

Leczenie opiera się na hipotezie, że choroba prowadzi do śmierci neuronów poprzez interakcję z wewnątrzkomórkowym metabolizmem tiaminy. Działanie to można zablokować poprzez podawanie dużych dawek tiaminy. Neurony, gdy nie są już obciążone pierwotną przyczyną choroby, wznawiają swoją aktywność, co prowadzi do złagodzenia większości objawów.

Kontynuując terapię, neurony mogą pozostać zdrowe niezależnie od istnienia choroby Parkinsona. Zatem oprócz szybkiej poprawy objawów obserwujemy także zatrzymanie rozwoju choroby.

Jednak pierwotna przyczyna choroby nie jest bezpośrednio przez terapię usuwana. Wysoka dawka tiaminy nie eliminuje pierwotnej przyczyny choroby, ale blokuje wszelkie szkody wyrządzone przez tę chorobę. Dlatego też wysokie dawki tiaminy są terapią patogenetyczną. Terapia ogranicza w ten sposób zwyrodnienie układu nerwowego, który po uwolnieniu od ograniczeń chorobowych nadal sprawnie pracuje

Index

Na temat terapii witaminą B1 w chorobie Parkinsona można znaleźć w: