Historia Stowarzyszenia

Krótka historia Wałbrzyskiego Stowarzyszenia Osób z Chorobą Parkinsona.

Wszystko zaczęło się od determinacji i chęci walki z chorobą trzech Panów: Waldemara Nowakowskiego, Henryka Soroki oraz Jana Olszewskiego. Wszyscy trzej byli członkami Stołecznego Stowarzyszenia Osób z Chorobą Parkinsona, do którego przystąpili niezależnie od siebie, wzajemnie się nie znając. Pan Jan otrzymał w warszawskim stowarzyszeniu kontakty do osób cierpiących na tą samą chorobę mieszkających w Wałbrzychu.  Okazało się, że panowie Waldemar i Henryk mieszkają  na wałbrzyskim Podzamczu, którego też był mieszkańcem. Pierwsze spotkanie odbyło się w roku 1998 w mieszkaniu Państwa Wandy i Jana Olszewskich. Kolejne spotkania zaowocowały decyzją o stworzeniu wałbrzyskiego Stowarzyszenia, na wzór tego warszawskiego. Inicjatywę poparła pani doktor Irena Kropiwnicka, specjalizująca się w leczeniu chorych na Parkinsona. Udzieliła inicjatorom wszelkiej pomocy organizacyjnej i objęła patronatem tworzące się Stowarzyszenie.

W maju 1998 roku powołany został Komitet Założycielski, a już 27 listopada tegoż roku, przy ogromnej pomocy i wsparciu małżonek wymienionych panów, został złożony wniosek do Sądu Rejonowego w Świdnicy o zarejestrowanie nowego Stowarzyszenia.

W międzyczasie Waldemar Nowakowski, wraz z żoną Grażyną, wzięli udział w I Krajowym Zjeździe Stowarzyszeń Osób z Chorobą Parkinsona, który odbył się w październiku 1998 roku w Warszawie. Tam też zapoznali się z ideą powstawania i działalnością Stowarzyszeń, co okazało się później bardzo przydatne w działalności naszego Stowarzyszenia.

14 kwietnia 1999 roku, po długiej i skomplikowanej procedurze, postanowieniem Sądu Okręgowego w Świdnicy, do ogólnokrajowego Rejestru  Stowarzyszeń, zostało wpisane Regionalne Stowarzyszenie  Osób z Chorobą Parkinsona w Wałbrzychu. Było to trzecie takie Stowarzyszenie w Polsce.

Pierwsze Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia, przy udziale 21 osób, odbyło się 29 maja 1999 roku. Podjęto na nim wiele ważkich decyzji:

  • zatwierdzono Statut stanowiący podstawę działalności Stowarzyszenia,
  • ustalono, że dzień 14 kwietnia będzie dniem powołania Stowarzyszenia,
  • wybrano na dwuletnią kadencję Zarząd i Komisję Rewizyjną.

Brakowało tylko siedziby. Z pomocą przyszły właścicielki Przychodni AMICUS: pani doktor Irena Kropiwnicka oraz pani doktor Danuta Opara-Rogala. W budynku przychodni na początku 2000 roku wydzielono jeden gabinet i oddano bezpłatnie na czas nieokreślony do użytku dla naszego Stowarzyszenia. Jest to dla nas bardzo cenny dar! Właśnie tu członkowie Zarządu pełnią wtorkowe dyżury; tu mogą nas odnaleźć i przystąpić do Stowarzyszenia kolejni chorzy; tu można przyjść i w towarzystwie innych chorych wypić herbatkę i zwyczajnie porozmawiać.

Spotkania członków Stowarzyszenia i ich opiekunów, w pierwszym okresie działalności miały przede wszystkim na celu wymianę informacji i doświadczeń związanych z przebiegiem choroby. Wszyscy członkowie spotykali się także na spotkaniach organizowanych, między innymi,  przez firmy farmaceutyczne, w których uczestniczyli lekarze, farmaceuci, rehabilitanci udzielający porad i odpowiedzi na pytania nurtujące chorych.

Stowarzyszenie swym zasięgiem obejmuje cały powiat wałbrzyski. Liczba członków zmienia się, były okresy, gdy było nas ponad 50 osób.

Naszym duszpasterzem, od początku istnienia Stowarzyszenia, jest ksiądz Prałat Bogusław Wermiński.

Nasi przedstawiciele brali udział w obchodach Światowego Dnia Chorego na Parkinsona w 2002 roku. Dołożyliśmy też swoją cegiełkę na KIELICH MSZALNY, ofiarowany Janowi Pawłowi II w czasie Jego pielgrzymki do kraju w 2002 roku.

Co dwa lata odbywają się Walne Zgromadzenia Członków Stowarzyszenia, na których podsumowujemy naszą działalność i wybieramy nowe władze.

Na piątym Walnym Zgromadzeniu w listopadzie 2007 roku, jednogłośnie przyznano pani doktor Irenie Kropiwnickiej, STATUS HONOROWEGO CZŁONKA STOWARZYSZENIA, w uznaniu jej zasług w leczeniu NAJNOWSZYMI METODAMI CHOROBY Parkinsona oraz za objęcie patronatem i zaangażowanie w działalność Stowarzyszenia.

20 lutego 2014 roku dekretem biskupa świdnickiego, Ignacego Deca, Regionalne Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona w Wałbrzychu otrzymało za patrona Błogosławionego Jana Pawła II.

Zgodnie z zapisem w Statucie, głównym celem Stowarzyszenia, oprócz spraw medycznych, jest „organizowanie samopomocy członkowskiej, mającej na celu przeciwdziałanie postawom rezygnacji, osamotnienia i bezradności chorych”. Dlatego co roku gromadzimy swych członków na licznych spotkaniach. Do tradycji weszły Śniadania Wielkanocne, Spotkania Opłatkowe, ogniska, andrzejki, tłusty czwartek, itp. Od 2012 roku wyjeżdżamy wspólnie na wycieczki. Tych, którzy ze względu na stan zdrowia, nie mogą brać udziału w spotkaniach, członkowie Zarządu odwiedzają w domach. Nawiązaliśmy też współpracę z Uniwersytetem Trzeciego Wieku realizując wspólne projekty.

Każde spotkanie, każdy wyjazd na długo pozostaje w pamięci i pozwala przynajmniej trochę zapomnieć o chorobie i cierpieniu. Wszędzie i zawsze podkreślamy, że nasza działalność w takim zakresie, nie mogłaby być realizowana, gdyby nie pomoc ludzi dobrych, o otwartych sercach, którzy wspierają nas finansowo.